Mydła w płynie – jakie wybrać ?
Mydła w płynie – jakie wybrać ?
Prawidłowa higiena rąk to podstawa w codziennym życiu. Można dzięki niej zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i innych czynników chorobotwórczych pod warunkiem, że dokładnie myjemy ręce wodą z mydłem. I to właśnie mydłu poświęcimy dzisiejszy wpis. Podpowiemy, dlaczego zamienić mydło w kostce na mydło w płynie i na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu.
Czym jest mydło i w jaki sposób działa?
Mydło, doskonale znany wszystkim środek do mycia ciała, to tak naprawdę sól kwasu tłuszczowego (sodowa lub potasowa) i gliceryna, które powstają w wyniku reakcji zmydlania.
Mydło jest substancją całkowicie rozpuszczalną w wodzie, powierzchniowo czynną (tzw. surfaktantem) i amfipatyczną. Oznacza to, że składa się z dwóch rodzajów cząsteczek: hydrofobowych (które „odpychają” od siebie wodę, ale za to „lubią” tłuszcz) oraz hydrofilowych (które z kolei łączą się z wodą). To właśnie dzięki nim, po dokładnym namydleniu dłoni lub innych części ciała, brud „przylepia się” do cząsteczek mydła lubiących tłuszcz, tworząc emulsję, która niezwykle łatwo spłukuje się w wodzie. Można zatem powiedzieć, że mydło dosłownie „odrywa” bakterie, wirusy i mikroby z powierzchni ciała i jednocześnie ułatwia ich zmywanie.
Mydło w płynie czy mydło w kostce – co lepiej wybrać?
Dwa najpopularniejsze rodzaje mydła dostępne na rynku to mydło w kostce i mydło w płynie. Badania naukowe potwierdziły, że używanie tego drugiego jest o wiele bardziej higieniczne. Ale to wcale niejedyny argument przemawiający za pożegnaniem się z tradycyjną mydelniczką i jej zawartością. Jakie są inne? Sprawdźmy!
Zalety mydła w płynie
- Wygoda korzystania;
- Łatwość aplikacji;
- Można wlać je do bezdotykowego dozownika, co dodatkowo zwiększa poziom higieny w przestrzeniach publicznych;
- Na jego powierzchni nie rozwijają się bakterie;
- Jest szczelnie zamknięte, a dzięki temu nienarażone na działanie wilgoci, co wpływa na jego wydajność;
- Zazwyczaj jest wzbogacone środkami nawilżającymi;
- Dostępne w wielu kompozycjach zapachowych;
- Dostępne w dużych opakowaniach, co jest zdecydowanie bardziej opłacalne;
- Większa skuteczność oczyszczania (pH mydła w płynie jest niższe niż pH mydła w kostce, a co za tym idzie – bardziej zbliżone do naturalnego pH naszej skóry; dzięki temu nie tylko lepiej usuwa brud, bakterie i inne drobnoustroje z powierzchni skóry, ale też jej przy tym nie podrażnia).
Jakie mydło w płynie kupić i na co zwrócić uwagę podczas wybierania go?
Jeśli mydło będzie wykorzystywane w przestrzeni komercyjnej przez wiele osób, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj dozownika (na mydło w płynie będziemy potrzebowali nieco innego niż np. na mydło w pianie).
W obiektach takich jak szpitale, hotele, obiekty SPA & Wellness czy siłownie skład mydła powinien być nieco inny niż ten, którego używamy na co dzień w domu czy w biurze. W tego rodzaju miejscach sprawdzi się mydło antybakteryjne, którego właściwości zapewnią lepszą ochronę przed zarazkami i czynnikami chorobotwórczymi. Bardzo istotne jest także to, by wybrać mydło w płynie, które nie wysusza skóry – z ogólnodostępnych przestrzeni z pewnością będą korzystać również osoby ze skłonnościami do alergii czy cierpiące na atopowe zapalenie skóry.
Które mydło wybrać, żeby być eko?
Na koniec mamy też świetną wiadomość dla eko-entuzjastów zadających sobie pytanie, jakie mydło w płynie wybrać, by nie zaszkodzić planecie. Otóż każde mydło jest produktem ekologicznym i nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, ponieważ ulega pełnej biodegradacji!