Drożność rur odpływowych — jak o nią zadbać? 0
Drożność rur odpływowych — jak o nią zadbać?

Drożność rur odpływowych — jak o nią zadbać?

 

Zator i niedrożność rur odpływowych zauważymy bardzo szybko. Woda zgromadzona w zlewie, wannie, czy toalecie przestaje spływać i wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dlaczego ? Przyczyną jest nieprawidłowa eksploatacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, a tak jak inne aspekty naszego życia wymaga ona szczególnej uwagi.

 

 

 

 

Przyczyny powstawania niedrożności

Wyróżnia się kilka przyczyn zapychania się instalacji kanalizacyjnych. Może być to spowodowane błędami popełnionymi już na etapie projektowania instalacji lub w jej wykonania, ale nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana instalacja może się zapychać, jeśli nie będziemy z niej odpowiednio korzystać. Zatory najczęściej pojawiają się w kuchni lub w łazience, te pierwsze są najtrudniejsze do likwidacji, ponieważ ich przyczyną zazwyczaj jest odkładający się wewnątrz rury kanalizacyjnej tłuszcz, ale także resztki jedzenia. Zdarzają się także zatory łazienkowe, najczęstszą ich przyczyną są gromadzące się wewnątrz przewodu włosy oraz resztki mydła. Co robić, gdy pojawi się zator? Jak poradzić sobie z niedrożnością ?

Domowe sposoby i mechaniczne udrażnianie

Najczęściej stosowaną domową metodą udrażniania rur jest mieszanka sody oczyszczonej z octem. Między tymi dwoma produktami dochodzi do reakcji chemicznej, a w efekcie pojawia się oczyszczająca piana. To metoda mająca wielu zwolenników, niestety taka mieszanka może pomóc jedynie przy niewielkim zabrudzeniu. Szczególnie trudno będzie oczyścić domowym środkiem rury w łazience, gdzie znajdują się również fragmenty mydła. Bardzo popularnym narzędziem do udrażniania jest tzw. sprężynka do przepychania rur. Urządzenie to ma bardzo prostą konstrukcję. Składa się bowiem z odpowiednio zwiniętego, stalowego drutu i ostrej końcówki. Niestety w zatorach kuchennych ta metoda nie pomoże. Profesjonalne preparaty chemiczne to jedna z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych metod udrażniania instalacji sanitarnych. Co powinniśmy wiedzieć na temat tej metody udrażniania ?

Udrażnianie – profesjonalne preparaty chemiczne

Profesjonalne środki do udrażniania to chemiczne preparaty, które rozpuszczą wszelkie zanieczyszczenia osiadłe w rurach. Na skutek reakcji z wodą w przewodach odpływowych wzrasta temperatura, co w konsekwencji niweluje zatory. Na rynku możemy znaleźć preparaty w formie granulek, żelu, koncentratu czy płynu – jak wybrać najlepszy? O ile cześć z nich można śmiało potraktować do lekkich niedrożności, o tyle z dużymi zatorami może być problem. Te większe należy potraktować odpowiednio silnym środkiem, takim jak Tenzi T-47. Jest to zasadowy preparat żelowy, który doskonale penetruje odpływy zlewozmywaków, rur oraz studzienek kanalizacyjnych. Preparat rozpuszcza zanieczyszczenia organiczne i nie powoduje skutków ubocznych na czyszczonych powierzchniach. Nie wzmaga również procesów gnilnych w czasie działania, a to ważna cecha. Równie polecanym jest środek Buzil Buz® Flow G577. W tym przypadku mamy do czynienia z alkalicznym gęstym płynem, który doskonale rozprowadza się po trudnych powierzchniach. Skutecznie rozpuszcza zbitki mydła, tłuszczu, włosów oraz resztek jedzenia, a silne działanie skutecznie rozpuszcza wszelkie zatory.

Profilaktyka to podstawa

Znacznym ułatwieniem przy utrzymywaniu systemów sanitarnych jest odpowiednia profilaktyka. Regularne stosowanie preparatów udrażniających oraz płynnych środków czyszczących, a przede wszystkim ich profilaktyczne stosowanie nie doprowadzi do powstawania zatorów. W przypadku intensywnych osadów wapiennych, które także są problematyczne, należy zaopatrzyć się w środki chemiczne, które usuną osad i nie uszkodzą rur. Wartym uwagi preparatem tego typu wydaje się Buzil Buz® Contracalc. Środek skutecznie usuwa kamień, rdzę i kamień kotłowy. Ma intensywne działanie myjące i może być stosowany do gruntownego czyszczenia obszarów sanitarnych, jak również w codziennej praktyce.

Zapchane rury mogą przysporzyć nam naprawdę wielu kłopotów. Musimy się zmagać przede wszystkim z nieprawidłowo funkcjonującą instalacją, brakiem możliwości normalnego spłukania wody czy nieprzyjemnym zapachem. Zatem odpowiednia dbałość sprawi, że o problematyce niedrożności będziemy mogli zapomnieć.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl