Ekologiczne środki czystości – co to właściwie znaczy?
Ekologiczne środki czystości to produkty pozbawione szkodliwych substancji takich jak fosforany, amoniak, fenole, wybielacze, spieniacze, konserwanty, enzymy, sztuczne barwniki czy drażniące (a przy tym toksyczne!) substancje zapachowe. Aby ułatwić rozpoznanie ich spośród wielu produktów dostępnych na rynku, stosuje się oznakowanie etykiet. W Europie oficjalnym i najpopularniejszym z nich jest symbol ECOLABEL (EU Ecolabel). Przyznaje się go wyrobom i usługom przyjaznym dla środowiska.
Substancjami najczęściej występującymi w tego rodzaju środkach są kwasek cytrynowy, wodorowęglan sodu (czyli popularna soda oczyszczona). mydło kastylijskie, ocet, naturalne olejki (np. cytrynowy lub grejpfrutowy), pozbawiona soli mineralnych woda destylowana czy kompozycja delikatnych środków powierzchniowo-czynnych nazywana bazą detergentową AN.
Jakie ekologiczne do sprzątania można kupić w sklepach?
Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej naturalnych środków czystości. Bez problemu kupimy np. ekologiczny płyn do mycia naczyń lub środek do mycia szyb. Nie brakuje też uniwersalnych płynów, które doskonale poradzą sobie z czyszczeniem różnego rodzaju powierzchni, m.in. takich jak kuchenne blaty czy podłogi. Szeroki wybór tego rodzaju produktów i ich łatwiejsza dostępność powinny wzbudzić naszą czujność. Wielu producentów próbuje wykorzystać aktualny trend eco-friendly i próbować zarabiać na swojej rzekomo zrównoważonej ofercie, która jednak ma niewiele wspólnego z rozwiązaniami stawiającymi na pierwszym miejscu ochronę środowiska.
Zakupy bez ekościemy? Wybierz Świat Sprzątania!
Czy naturalne środki czystości są skuteczne?
Wiele osób obawia się, że naturalny skład środków czystości negatywnie wpływa na ich skuteczność, i że nie są one na tyle mocne, by sprawdzić się w usuwaniu intensywnych zabrudzeń. To chyba największy mit, który rozpowszechniają przeciwnicy ich stosowania, dlatego rozprawmy się z nim od razu.
Skuteczność środków eko zależy przede wszystkim od tego, czy w wyniku połączenia konkretnych substancji zajdzie określona reakcja chemiczna, w wyniku której brud z łatwością zostanie usunięty z powierzchni. Z „technicznego” punktu widzenia nie ma znaczenia, czy zastosujemy tu ultramocne detergenty pełne substancji powodujących m.in. alergie, podrażnienie błon śluzowych i przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, czy ich naturalne odpowiedniki. Dlaczego więc nie wybrać tych, które szkodzą mniej i nam, i planecie?
Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać?
Jako społeczeństwo coraz bardziej świadomie podchodzimy do kwestii dbania o własne zdrowie. Unikamy substancji chemicznych nie tylko w produktach żywnościowych, które spożywamy, ale również w naszych domach. Tutaj w grę nie wchodzą już wyłącznie względy zdrowotne, ale również troska o środowisko. Jest co najmniej kilka powodów, dla których powinniśmy rozważyć regularne stosowanie ekologicznych detergentów podczas sprzątania. Oto najważniejsze z nich:
- Wydajność. Ekologiczne środki myjące są niezwykle wydajne, co w pełni rekompensuje ich nieco wyższą cenę. Zużywamy w ten sposób mniej opakowań i robimy tym samym wielką przysługę środowisku naturalnemu.
- Trwałość. Pod tym kątem produkty ekologiczne również niczym nie ustępują chemicznym. Przechowywane przez dłuższy czas nie tracą swojej skuteczności.
- Biodegradowalność. Naturalne środki czystości nie zanieczyszczają wody.
- Bezpieczeństwo dla zdrowia. Naturalny skład to gwarancja braku dolegliwości takich jak alergie, bóle głowy, duszności czy podrażniona skóra dłoni po każdym sprzątaniu.
- Opakowania typu zero waste. To, że produkt do sprzątania jest eko, dotyczy też najczęściej jego opakowania, które nadaje się do recyklingu i może zostać z powodzeniem wykorzystane ponownie.
Oferty pracy dla sprzątaczek domów można znaleźć na stronie Jooble