Jak myć okna? 5 sprawdzonych porad na mycie okien w domu i w firmie. 0
Jak myć okna? 5 sprawdzonych porad na mycie okien w domu i w firmie.

Jak myć okna?

5 sprawdzonych porad na mycie okien w domu i firmie.

 

 

Mycie okien — dla większości z nas jest to wyczerpująca, a także czasochłonna praca. Może się to jednak okazać bardzo prostym zadaniem, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiedni produkt. Na czystość okien wpływ ma wiele czynników, nie zawsze zależą one bezpośrednio od nas. Jak zrobić to skutecznie ? Oto garść porad.

 

 

 

 

Zasady, czyli kiedy jest odpowiednia pora dnia na mycie okien ?

Ta wydawać by się mogła prosta czynność, wiąże się z zastosowaniem do pewnych zasad. Po pierwsze właściwy czas. Warto wiedzieć, że nie każda pora dnia, jak również nie każda pogoda sprzyja myciu okien. Najodpowiedniejszą pogodą do wykonywania tej czynności jest pogoda pochmurna, ale sucha, ewentualnie wczesny ranek lub wieczór, gdy słońce jest mniejsze. Należy unikać mycia okien w pełnym słońcu, gdyż woda szybciej paruje i pozostają niepotrzebne i nieestetyczne smugi. A jak myć okna zimą? O tej porze roku trudno o pogodne dni, zazwyczaj temperatura osiąga minusowe wartości. Mróz nie sprzyja myciu okien. Woda zamarza i tym samym zwiększa ryzyko pękania szyb i łatwo o utratę właściwości termoregulacyjnych — w przypadku uszczelek, które mogą ulec uszkodzeniu.

 Narzędzia czyszczące. Czym najlepiej myć okna ?

Podczas mycia okien istotny jest dobór odpowiednich narzędzi. Zadowalające efekty, a więc szyby bez smug o wysokim połysku, można uzyskać, stosując ściereczki z mikrofibry. Ta miękka poliestrowa tkanina z łatwością „zbiera” brud z czyszczonej powierzchni, odznacza się również wyjątkową chłonnością. Do czyszczenia szyb wystarczą cienkie ściereczki z mikrofibry o niskiej gramaturze. Smugom również skutecznie zapobiega ściągaczka do szyb, która usuwa z nich nadmiar wody. Użycie tego typu narzędzi oznacza oszczędność czasu i mniejszy wysiłek przy usuwaniu smug na szybach.

 Jak wybrać odpowiedni preparat ?

Mycie okien to w bardzo dużym stopniu zasługa odpowiednio wybranego płynu do szyb. Musi być on przystosowany do powierzchni, które posiadamy – często narażonych na różne rodzaje zabrudzeń. Wszechstronnym działaniem wykazuje się m.in. płyn do mycia szyb Tenzi Top Glass. Preparat może być również stosowany do mycia ram czy framug. Środek nie pozostawia smug i zacieków oraz nabłyszcza powierzchnię. Alternatywą jest również preparat taki jak Windus marki Ecolab, który usuwa brud i zaschnięty tłuszcz, nie pozostawia również smug i zacieków. Formułę uzupełniają składniki antystatyczne, które zabezpieczają szyby przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń. W przypadku szczególnie trudnych, tłustych plam polecane są produkty, takie jak Biopur P1 wykazujące właściwości odtłuszczające.

 Profilaktyka czyszczenia, czyli powłoki hydrofobowe.

Znacznym ułatwieniem podczas czyszczenia szyb, okien i luster jest odpowiednia profilaktyka. Można zapewnić ją sobie, inwestując w preparaty ze specjalną powłokę hydrofobową. Nazywamy to efektem anti — soiling. Ułatwia on czyszczenie i ogranicza ponowne zabrudzenia. Składają się na niego różnorodne substancje, których zadaniem jest wygładzanie powierzchni i zabezpieczenie przed osadami, zaciekami wodnymi, zaplamieniem i innymi naturalnymi zabrudzeniami. W przypadku zastosowania powłoki hydrofobowej efekt czystych okien utrzymuje się nawet dwukrotnie dłużej niż w przypadku zwykłych preparatów, liderem wśród tego typu propozycji jest Buzil Profiglass G522.

 Przeszklenia wielkopowierzchniowe.

Najbardziej problematyczne są okna wielkopowierzchniowe. Spotykamy się z nimi w pracy, biurze, restauracjach, ale również coraz z częściej w domu. Duże przeszklenia to wyjątkowo modny trend, który pozwala nam na maksymalne doświetlenie domu. Często takie wielkoformatowe okna zajmują powierzchnię od podłogi aż po sufit, co daje niesamowity efekt. Ogromne, przeszklone witryny wymagają zastosowania specjalnych, silnie skoncentrowanych preparatów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się środki w postaci koncentratu oraz profesjonalny sprzęt ułatwiający dotarcie nawet o najbardziej odległe sektory tych przeszkleń.

Okna stanowią ważną część zarówno domu, jak i firmy pełniąc funkcję reprezentacyjną, dlatego zawsze powinny być czyste. Ich mycie nie powinno kojarzyć się z przykrą koniecznością, w końcu skuteczne mycie okien nie musi być pracochłonnym zajęciem, wystarczy dobre przygotowanie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl